Wojciech Chuchała – sylwetka kierowcy rajdowego

Jednym z najlepszych kierowców rajdowych w Polsce jest Wojciech Chuchała, który doświadczenie rajdowe gromadzi od wielu lat. Kiedy zaczynał swoją przygodę ze sportami motorowymi? Jakie osiągnięcia sportowe dotychczas ma na swoim koncie?

Biografia Wojciecha Chuchały

Wojciech Chuchała urodził się 19 lutego 1989 roku w Bielsku-Białej. Studiował na Krakowskiej Akademii, był studentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie rozpoczął karierę zawodową jako kierowca rajdowy oraz instruktor w Szkole Jazy Subaru. Poza rajdami pasjonuje się snowboardem.

Kariera zawodowa

Od najmłodszych lat Wojtek Chuchała, szerzej znany pod pseudonimem Siemanko, interesował się motoryzacją i rajdami samochodowymi. Postanowił spróbować swoich sił jako kierowca rajdowy. Pierwsze kroki na drodze do kariery kierowcy rajdowego Chuchała poczynił już w 2007 roku, jako 18-latek. Jeździł wówczas w rajdach amatorskich. Debiut na odcinkach specjalnych zanotował dopiero w 2008 roku wraz z pilotem Damianem Syty, a w kolejnym rozpoczął karierę sportową, biorąc udział w Rajdowym Pucharze Polski. Zaczął współpracę z pilotem Ryszardem Ciupką. Ostatecznie zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Sukcesem w karierze Siemanko jako kierowcy rajdowego było zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej w Rajdowym Pucharze Polski w 2010 roku, a w całym sezonie trzy razy zwyciężał na poszczególnych imprezach i siedem razy stawał na podium.  Zwyciężył w klasie A7 w Rajdowym Pucharze Polski, w klasie A7 w Szutrowym Pucharze Polski oraz w klasie A6 w Radzie Barum. Zajął także 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Szutrowego Pucharu Polski. W parze z sukcesami rajdowymi szły i inne osiągnięcia Wojciecha Chuchały, ponieważ został on wytypowany przez Polski Związek Motorowy na reprezentanta Polski w programie Pirelli Star Driver.

W 2011 roku zdecydowani kariera Wojtka Chuchały rozkwitła. Został zawodnikiem Lotos-Subaru Poland Rally Team, a w fotelu jego pilota zasiadł Kamil Heller. Szybko awansowali wspólnie do czołówki zawodników, stając m.in. na podium Rally Košice.

Zdobył trzy tytuły mistrzowskie w grupie N, w polskim i słowackim czempionacie oraz cyklu CEZ-FIA. Zyskał tytuł Mistrza Polski w grupie N, Mistrza Słowacji w grupie N oraz mistrza CEZ-FIA w grupie N. Do jego dorobku należy także dodać 2. miejsce w Klasyfikacji Zespołów Producenckich.

Dwukrotnie stawał na podium w klasyfikacji generalnej RSMP w 2012 roku. Obronił także tytuł mistrza Polski w Grupie N. Został Wicemistrzem Słowacji w grupie N, Mistrzem Polski w Klasyfikacji Zespołów Producenckich oraz II Wicemistrzem Polski w Klasyfikacji Zespołów Sponsorskich.

W kolejnym, 2013 roku Siemanko został Mistrzem Polski w Klasyfikacji Zespołów Producenckich, wicemistrzem Polski w Klasyfikacji Zespołów Sponsorskich, II Wicemistrzem Polski w klasie 2 i w klasyfikacji generalnej.

W 2014 roku osiągnął kolejny sukces – Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej RSMP wraz z zespołem C-Rally i nowym pilotem Sebastianem Rozwadowskim. W 2016 roku powrócił do zespołu Subaru Poland Rally Team i zdobył Mistrzostwo Europy w klasie ERC 2 z pilotem Danielem Dymurskim.

Doświadczenie rajdowe

Pierwszym samochodem rajdowym, którym jeździł Siemanko, był Fiat Cinquecento Sporting. Później przesiadł się do samochodu Opel Astra GSi. Podczas pierwszego pełnego sezonu w Rajdowym Pucharze Polski Chuchała jeździł w N-grupowym Peugeocie 206b RC, a także Mitsubishi Lancer Evo IX.

W 2010 roku przesiadł się do A-grupowej Hondy Civic Type-R.  Później jeździł Citroënem C2-R2 Max. W latach 2011-2013 startował samochodem Subaru Impreza STI TMR 10, a w 2014 roku Fordem Fiestą R5 w Mistrzostwach Polski. W 2016 roku powrócił do Subaru.

Barwy rajdowe

Wojtek Chuchała w trakcie swojej kariery zawodowej jeździł dla:

  • Lotos-Subaru Poland Rally Team – od 2011 roku,
  • C-Rally – 2014 rok,
  • Subaru Poland Rally Team – 2016 rok.

Linki do wizytówek w serwisach społecznościowych

Eventy zorganizowane z Wojtkiem Chuchałą

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej