...

Za Kajetanem Kajetanowiczem i Maciejem Szczepaniakiem pierwsza próba sił na afrykańskich szutrach przed startem legendarnego Rajdu Safari. Załoga LOTOS Rally Team testowała wczoraj w Kenii swoją rajdówkę, szukając najlepszych ustawień przed ruszającą już w najbliższy czwartek rywalizacją w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC).

Kajetanowicz i Szczepaniak we wczesne niedzielne przedpołudnie  (19.06.) rozpoczęli testy na wymagających, szutrowych trasach w pobliżu jeziora Naivasha, na północ od Nairobi. Dla Polaków było to pierwsze zetknięcie się z wyjątkowo trudnymi i pełnymi pułapek afrykańskimi drogami. Znalezienie właściwych ustawień, dodatkowo „uzbrojonej” specjalnie na Rajd Safari, Skody Fabii Rally2 evo i przetarcie przed prawdziwą rywalizacją może okazać się kluczowe. Niedzielne testy tylko utwierdziły Kajetanowicza w przekonaniu, że będzie to najtrudniejsza runda mistrzostw świata, w jakiej przyjdzie mu brać udział i aby ukończyć ją z dobrym wynikiem potrzeba bezwzględnej koncentracji i wytężonej pracy od początku do końca.

Za nami bardzo ważne testy przed Rajdem Safari. Jest ciepło, choć nie tak ciepło jak się spodziewałem. Nie zmienia to jednak faktu, że skala trudności idzie mocno w górę. Na trasie jest pełno piasku, sporo takiego drobnego kurzu – tak zwanego „feszfeszu” –  który jest jeszcze drobniejszy i wdziera się w każdą szczelinę naszej rajdówki, a także do środka samochodu, co nie ułatwia jazdy. Jest to bez wątpienia najtrudniejsza runda Rajdowych Mistrzostw Świata i chyba największym wyzwaniem będzie ją ukończyć. Jak zawsze zrobimy wszystko, by pojechać tutaj szybko, sprawnie i skutecznie, ale jestem świadom tego, że szczęście przyda się tutaj bardziej niż w innych rajdach. Szczególnie że jesteśmy tutaj po raz pierwszy i przyjdzie nam się mierzyć z takimi kierowcami, którzy wiedzą o tych trasach zdecydowanie więcej niż my. Moim marzeniem zawsze było tutaj wystartować i cieszę się, że to marzenie właśnie się spełnia – mówi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Afryka będzie już trzecim kontynentem, na którym duet Kajetanowicz / Szczepaniak wspólnie stanie do boju o punkty Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd Safari, który po raz pierwszy rozegrany został w 1953 roku, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rajdów świata, głównie za sprawą swojej trudności oraz otaczającej go dzikiej natury. Zawodnicy, chcąc walczyć o dobry wynik, muszą obrać zupełnie inną taktykę, niż podczas pozostałych rund szutrowych. Afrykańskie trasy będą wymagać od kierowców idealnego wyważenia między prędkością a rozwagą.

SJS Driving Experience wspiera wszystkie starty Kajetana Kajetanowicza!