Kajetan Kajetanowicz – sylwetka kierowcy rajdowego

Jednym z najlepszych polskich kierowców rajdowych jest Kajetan Kajetanowicz, który zajmuje pierwsze miejsca w prestiżowych imprezach w Polsce i za granicą.

Biografia

Kajetan Kajetanowicz urodził się 5 marca 1979 roku w Cieszynie, ale całe dzieciństwo i młodość spędził w Ustroniu, gdzie mieszkał na osiedlu Manhatan. Wraca tam w dalszym ciągu, gdyż to miejsce zamieszkania jego rodziców. Edukację rozpoczął w miejskiej Szkole Podstawowej nr 1. Nikogo raczej nie zdziwi to, że popularny Kajto uwielbiał wychowanie fizyczne, ale i lubił zajęcia z geografii.

W czasach młodości do jego ulubionych dyscyplin sportowych zaliczała się piłka nożna, siatkówka i koszykówka, czyli sporty grupowe. Po ukończeniu szkoły podstawowej, Kajetan Kajetanowicz rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśle, ale nie ukończył go, ponieważ przeniósł się do Liceum Ekonomicznego w Cieszynie. Następnie zdał do szkoły policealnej i zdobył zawód technika administracji. Po zakończonej edukacji rozpoczął pracę w Ustroniance.

Opis kariery

Rajdy samochodowe zaczęły interesować Kajetanowicza już w czasach wczesnego dzieciństwa, kiedy jako mały chłopiec pojechał ze swoim ojcem na rajd Wisły. Pierwsze kroki Kajto w sportach motorowych postawił po ukończeniu szkoły policealnej, a jego ówczesny pracodawca – Ustronianka był dla niego pierwszym sponsorem. Zamienił dzięki temu „malucha” na żółte Seicento, którym się ścigał.  Fiatem 126p wystartował podczas swojego rajdowego debiutu w 2000 roku w Rajdzie Cieszyńska Barbórka, ale nie był on udany. Kierowca nie ukończył go. Z kolei w 2003 roku wystartował po raz pierwszy w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, w Rajdzie Śląskim. Zakończyło się to sukcesem, ponieważ Kajto zajął 1 miejsce w klasie N2. Startował wówczas w samochodzie marki Peugeot 106 Rally. W 2005 roku rozpoczął starty w Pucharze Peugeota i wygrał 6 z 8 eliminacji. W generalnej klasyfikacji był drugi. Od 2006 roku startował w klasie N4.

Przełomowy dla kariery Kajetana Kajetanowicza, zawodowego kierowcy rajdowego okazał się rok 2008, kiedy został I Wicemistrzem Polski i mistrzem w grupie N. W 2010 roku stanął na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski i powtarzał swój sukces w kolejnych 3 latach – 2011, 2012 i 2013.

W sezonie 2013 Kajto jeździł jako kierowca LOTOS Rally Team i triumfował we wszystkich rundach LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski:

  • Rajdzie Świdnickim,
  • Rajdzie Karkonoskim,
  • Rajdzie Wisły,
  • Rajdzie Rzeszowskim,
  • Rajdzie Kauno Ruduo na Litwie,
  • Rajdzie Polski.

W tym samym, 2013 roku wygrał Rad Barbórka i Kryterium Asów, rozgrywanym na ulicy Karowej.

W 2014 roku nadal Kajto był kierowcą LOTOS Rally Team i startował w Rajdowych Mistrzostwach Europy, gromadząc 100 punktów i zajmując 4. miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu. Polak wygrał 13. odcinków specjalnych, a 41 ukończył w pierwszej trójce. W dwóch rajdach stanął na podium. Wystartował także w szutrowym Rajdzie Cypru, gdzie za tempo i bezkompromisową postawę otrzymał nagrodę Colin McRae Flat Out Trophy. Udało mu się wywalczyć też tytuł FIA ERC Gravel Masters.

Kolejnym, wartym odnotowania sukcesem Kajetana Kajetanowicza jest tytuł Rajdowego Mistrza Europy z 2015 roku. W sezonie tym wygrał w Rajdzie Janner, zajmował dobre pozycje w Rajdzie na Łotwie, czy Rajdzie Irlandii i Rajdzie Estonii. Trzecie miejsce zajął w Rajdzie Barum. Zwyciężył w Rajdzie na Cyprze i Rajdzie Akropolu, otrzymując tytuł Rajdowego Mistrza Europy. Kajto jeździł wówczas samochodem M-Sport Ford Fiesta R5, razem z pilotem Jarosławem Baranem. Na zakończenie sezonu w 2015 roku Kajetan Kajetanowicz wygrał w warszawskim Rajdzie Barbórka oraz w Kryterium Asów. W 2016 roku obronił tytuł Mistrza Europy.

Barwy Kajetana Kajetanowicza

Od 2009 roku Kajetan Kajetanowicz jeździł w barwach Subaru Poland Rally Team i zasiadł za kierownicą Subaru Impreza N14. Od 2013 roku Kajto przesiadł się do Forda Fiesty i zmienił barwy na LOTOS Rally Team.

Linki do wizytówek w mediach społecznościowych

Kajetan Kajetanowicz jest obecny w social media. Można zobaczyć jego wizytówki na stronach:

Kajto w telewizji

Kajetana Kajetanowicza można było zobaczyć nie tylko na rajdach w Polsce i w  Europie, ale również w telewizji. Przyjął zaproszenie od Kuby Wojewódzkiego do jego show w TVN-ie i zasiadł na kanapach wraz z Agnieszką Chylińską. Kierowca rajdowy wystąpił też podczas roastu Michała Wiśniewskiego.

Mogliśmy go zobaczyć także grającego w serialu Telewizji Polskiej „M jak Miłość” – wcielił się w samego siebie.

Kajetan Kajetanowicz i współpraca z Driving Experience

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej