Tor samochodowy Słomczyn koło Warszawy

Podmenu
13 września 2017

W odległości zaledwie 40 km od centrum Warszawy zlokalizowany jest asfaltowy tor samochodowy Słomczyn, który w 2016 roku przeszedł gruntowną przebudowę. To miejsce organizacji wielu imprez motoryzacyjnych i sportowych, jak i teren, na którym można zorganizować ciekawy event dla pracowników czy kontrahentów.

Historia toru w Słomczynie

Przed 1991 rokiem warszawska giełda samochodowa odbywała się na Bemowie. Jednak kiedy ją zlikwidowano, handlarze, sprzedający i kupujący musieli się przenieść w inne miejsce. Co niedzielę zaczęli więc przyjeżdżać przez cały rok do Słomczyna koło Grójca, w odległości 40-50 km od Warszawy. Wystawiano na sprzedaż na tamtejszej giełdzie samochodowej około 3-5 tys. samochodów, a odwiedzało ją nawet 30 tys. osób zainteresowanych zakupem samochodów i części zamiennych. Z czasem Słomczyn stał się stałym miejscem organizacji giełdy, a nawet miejscem spotkań warszawiaków.

Dlatego właściciele giełdy – Automobilklub Rzemieślnik, postanowili stworzyć dla miłośników motoryzacji dodatkowe atrakcje. Zdecydowali się przeznaczyć przylegające do giełdy obszary na organizację pokazowych jazd różnymi samochodowymi, głównie terenowymi.

W 1994 roku pojawiła się koncepcja organizowania na terenie Automobilklubu Rzemieślnik jazd wyczynowych – rallycrossowych. Pierwszy, prowizoryczny tor rallycrossowy powstał z inicjatywy prezesa Automobilklubu Rzemieślnik Mirosława Krawczyka oraz wiceprezesa ds. sportu Ryszarda Granicy. Spychacz wykonał naprędce prace gruntowe i powstał krótki tor.

Dopiero w 1995 roku przystąpiono do budowy toru rallycrossowego z prawdziwego zdarzenia, który uzyskał w tym samym roku homologację krajową. Po czterech latach tor samochodowy w Słomczynie zdobył zaś homologację międzynarodową. Z czasem wybudowano na torze wieżę startową, ziemne trybuny dla widzów oraz profesjonalny system startu i mety oraz pomiaru okrążeń. Wzniesiono też zadaszoną widownię dla 600 osób.

We wrześniu 2016 roku zakończono ostatecznie modernizację toru wyścigowego Autodrom Słomczyn. Nowy tor zaprojektowano po konsultacjach z Polskim Związkiem Motorowym oraz kierowcami: Karolem Dąbskim i Arturem Janoszem. Połączono tor samochodowy z kartingowym, dlatego można tu obecnie rozgrywać różnego typu zawody. Modernizacja trwała 3 lata i doprowadziła do tego, że podwarszawski obiekt jest najlepszym torem w Polsce. Zalicza się też do czołówki najlepszych w Europie.

Parametry autodromu Słomczyn

Stary tor samochodowy w Słomczynie ma następujące parametry:

 • długość 1093 m,
 • długość prostej start. 210 m,
 • szerokość 12 – 16 m,
 • nawierzchnia betonowa 48 %,
 • nawierzchnia szutrowa 52%.

Tor Słomczyn – Lokalizacja

Tor Słomczyn jest obiektem sportowym znajdującym się pod Warszawą. Można dojechać do niego trasą nr 50 od strony Góry Kalwarii, z obwodnicy Słomczyna, albo trasą S7, korzystając ze zjazdu na trasę nr 50.

Tor Słomczyn – Przeznaczenie

Autodrom w Słomczynie pod Warszawą to wielofunkcyjny obiekt, który obejmuje:

 • tor samochodowy,
 • tor kartingowy,
 • tor rallycross.

Imprezy organizowane na torze samochodowym w Słomczynie

Na torze w Słomczynie regularnie organizowane są imprezy z serii:

 • Rallycross – Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Polski,
 • Puchar Polski Junior Buggy,
 • Puchar Toru Słomczyn.

W 1998 roku rozegrano w Słomczynie siedem z jedenastu rund MPRC i doprowadzono do rywalizacji na torze międzynarodowych mistrzostw rallycrossowych Strefy Centralno-Wschodniej FIA. W latach 2000-2011 na słomczyńskim torze rozgrywano zawody Mistrzostw Europy Rallycrossu, z udziałem zagranicznych zawodników.

Oprócz tego realizowane są tzw. pojeżdżawki oraz dni szkoleniowe, kursy na licencje sportowe dla kierowców, jak i imprezy komercyjne. Na potrzeby realizacji nagrań do programów telewizyjnych i spotów udostępniany jest autodrom Słomczyn.

Dzięki przebudowie i unowocześnieniu toru Słomczyn można zorganizować tu wiele imprez indywidualnych i grupowych, dla osób prywatnych i dla firm. Konfiguracja pętli samochodowej i kartingowej daje ogromne możliwości dla kierowców i miłośników wyścigów. Na obiekcie istnieje rozbudowana infrastruktura, w tym sale szkoleniowe, biuro z salą na odprawę oraz wszelkie media. Tor kartingowy stwarza znakomite warunki dla szkół jazdy i flot, które chcą podnosić umiejętności swoich kierowców.

Organizacja imprez na torze samochodowym Słomczyn

Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie organizacji imprez motoryzacyjnych na torze wyścigowym w Słomczynie – skontaktuj się z Driving Experience.

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej