Tor wyścigowy Poznań

Podmenu
11 września 2016

Stolica Wielkopolski – Poznań, dysponuje jednym z najnowocześniejszych i najlepiej przygotowanych dla fanów motoryzacji, torem wyścigowym. Tor Poznań jest obiektem przeznaczonym dla samochodów i motocyklów. Organizowane są na nim wszelkiego rodzaju wyścigi i eventy motoryzacyjne. 

tor poznań

Rys historyczny

Tor Poznań znajduje się oczywiście w Poznaniu, na granicy Ławicy i Przeźmierowa. Powstał w latach 70. poprzedniego stulecia, na miejscu dawnego poligonu wojskowego. W latach 1975-1977 Automobilklub Wielkopolski i Fabryka Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu nawiązały współpracę, w której wyniku przekształcono stare, nieużywane pasy startowe lotniska Ławicy na nowoczesny tor wyścigowy. Projektantem toru był inżynier Mieczysław Biliński.

Oficjalne otwarcie ukończonego Toru Poznań odbyło się 1 grudnia 1977 roku. Był to tor samochodowo-motocyklowy, a w 3 lata później otwarto dodatkowy tor kartingowy, dokładnie 18 października 1980 roku. Swoje umiejętności wyścigowe na Torze Poznań szlifowali i pokazywali tacy znani kierowcy jak:

Obiekt jest obecnie własnością Automobilklubu Wielkopolski, od którego jest wynajmowany do organizacji przeróżnych imprez motoryzacyjnych między innymi przez Driving Experience.

Parametry toru w Poznaniu

Kompleks składa się z dwóch torów wyścigowych:

 • powstałego wcześniej toru samochodowo-motocyklowego, który liczy sobie 4085 m długości i 12 m szerokości,
 • toru kartingowego o długości 1480 m i szerokości 12 m.

Tor samochodowo-motocyklowy pokryty jest asfaltem, ma 14 zakrętów, w tym 5 lewych i 9 prawnych. Najdłuższa prosta wynosi 560 m, a najkrótsza – 60 m.

Tor Poznań jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, na którym kierowcy legalnie mogą przekroczyć prędkość 140 km/h, w bezpiecznych warunkach, nie stwarzając zagrożenia dla innych osób.

Przeznaczenie toru

Tor Poznań przeznaczony jest dla samochodów, gokartów oraz dla motocyklów. Jeździły tu również bolidy formuły 1. W 2010 roku na Torze Poznań pojawił się team Roberta Kubicy i podczas N-Gine Renault F1 Team Show prezentował możliwości nowego bolidu.

Driving Experience wielokrotnie organizowała imprezy biznesowe na Torze Poznań, czego najlepszym przykładem są imprezy AMG Driving Academy Poland. Mają one charakter zaawansowanego i bardzo rozbudowanego programu o zasięgu międzynarodowym, który na zlecenie Mercedes-Benz Polska prowadzi Driving Experience. Obejmowała ekskluzywne treningi łączące w sobie elementy bezpiecznej jazdy z jazdą sportową.

Tor Poznań gościł w listopadzie 2012 roku ekipę telewizji TVN. Na torze realizowana była część eventu poświęcona samochodom sportowym. Jazdy były prowadzone w systemie Lead&Follow, a w roli gwiazdy programu wystąpił Ben Colins, znany z popularnego show motoryzacyjnego Top Gear.

Co roku na Torze Poznań organizowane są liczne eventy – krajowe i międzynarodowe, jak i imprezy biznesowe – integracyjne i motywacyjne.  Wynajmowany jest na potrzeby rajdów i wyścigów. W 2015 roku zorganizowano tam rajd „Wielkopolanki Za Kółkiem”, Speed Day – jazdę dla motocyklistów, Rajd Piastowski 2015 Rundę TPP, Puchar Youngtimer Party, Rajd Pierwszomajowy, zawody kartingowe, wyścigi motocyklowe, Rajd samochodowy „Rodzinny 2015”, czy takie prestiżowe wydarzenia jak Grand Prix of Poland Supermoto World Championship.

Lokalizacja toru Poznań

Organizacja imprez na torze Poznań

Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie organizacji imprez motoryzacyjnych na torach wyścigowych – skontaktuj się z Driving Experience.

 • driving_experience_wielton-63
 • driving_experience-153
 • driving_experience-159
 • driving_experience-178
  Prezenty

  Prezenty motoryzacyjne

  Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

  Prezenty Driving Experience

  Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

  Zobacz więcej