Tor wyścigowy Kielce (Miedziana Góra)

Podmenu
25 września 2016

Jednym z najsłynniejszych torów wyścigowych w Polsce jest znajdujący się w województwie świętokrzyskim, będący własnością Automobilklubu Kieleckiego – Tor Kielce.

Tor Wyścigowy Kielce

Rys historyczny

Tor Kielce powstał w latach 1976-1977 roku z inicjatywy prezesa Automobilklubu Kieleckiego – Włodzimierza Wójcikiewicza, który podjął współpracę z zakładami z regionu świętokrzyskiego oraz z Polskim Związkiem Motorowym. Głównym projektantem obiektu zlokalizowanego w Miedzianej Górze, niedaleko Kielc, był Józef Marcinkowski.

Oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce toru samochodowo-motocyklowego – Toru Kielce, miało miejsce 26 czerwca 1977 roku. Od lat 80. ubiegłego stulecia na terenie Toru Kielce organizowana jest regularnie giełda samochodowa – największa w regionie.

Obecnie Tor Kielce stanowi integralną część ośrodka sportowo-turystycznego „Moto-raj”, który obok emocjonującej, ponad czterokilometrowej pętli toru obejmuje także:

 • budynek administracyjny
 • pitline wraz z boksami garażowymi,
 • pętlę owalną oraz asfaltowy tor kartingowy,
 • duży paddock.

Parametry toru

Tor obejmuje tzw. „Dużą pętlę” liczącą sobie 4160 metrów długości oraz „Małą pętlę”, o kształcie owalnym, o długości 1140 metrów. Oprócz tego Tor Kielce dysponuje torem kartingowym o długości 880 metrów. Duża pętla toru biegnie częściowo przez las, a częściowo pokrywa się z drogą krajową 74. Atrakcyjnym fragmentem trasy jest najdłuższa prosta licząca 450 metrów, na której kierowcy mogą z powodzeniem sprawdzić moc i przyspieszenie swoich pojazdów. Różnica wysokości toru wynosi 60 metrów. Liczy on 16 zakrętów. Tor Kielce pokryty jest asfaltem.

Przeznaczenie toru

Tor Kielce (Miedziana Góra) jest atrakcyjnym dla kierowców samochodów obiektem sportowym, na którym aktualnie odbywają się głównie różnego rodzaju eventy. Organizatorem ogromnej ich większości jest krakowska firma SJS S.A. prowadząca marki Szkoła Jazdy Subaru, Driving Experience oraz prestiżową AMG Driving Academy. Nieco rzadziej odbywają się tutaj mistrzostwa krajowe i międzynarodowe, a także imprezy integracyjne. Wielką popularnością cieszą się jednak organizowany na Torze Kielce kultowy SuperOES – stojące na najwyższym poziomie w Polsce zawody, w których ścigają się ramię w ramię amatorzy i profesjonaliści.

W 2000 roku Tor Kielce był gospodarzem szosowych kolarskich mistrzostw Polski oraz kolarskich mistrzostw Europy kategorii młodzieżowców.

Zgodnie z kalendarzem imprez, jaki przedstawia właściciel Toru Kielce, w kolejnych miesiącach roku będzie on gościł wydarzenia:

 • centralne: kurs na licencję wyścigową BC, BC Junior, C Junior oraz Grand Prix FIAT AUTO POLAND 2016;
 • okręgowe:
  • SUPEROES – X kolejnych rund, zwieńczonych Pucharem Jesieni,
  • SUPERBARBÓRKĘ 2016.

Tor Kielce gości imprezy centralne, okręgowe i klubowe sportów popularnych, m.in. rajdy pojazdów zabytkowych, zloty caravaningowe, czy też imprezy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wynajmują go różne firmy na organizację imprez biznesowych B2B, między innymi Driving Experience. Firma ta na Torze Kielce wielokrotnie już organizowała eventy motoryzacyjne.

Imprezy organizowane na torze przez Driving Experience

We wrześniu 2013 roku Driving Experience przygotowała na Torze Kielce imprezę firmową – event pełen adrenaliny. Obejmowała ona treningi i zawody gokartowe na otwartym torze, jazdę treningową Subaru Imprezą STI, próbę driftingu, jazdy sportowe bolidem KTM X-Bow oraz Lamborghini Gallardo.

Z kolei, w kwietniu 2014 roku zrealizowała dla 16 uczestników kilkugodzinne, dynamiczne spotkanie dla partnerów biznesowych klienta z branży bankowej. Dawkę pozytywnych, mocnych emocji zapewniono, oddając do dyspozycji uczestników tor wyścigowy Kielce i 340-konny Mitsubishi Lancer oraz samochód idealny do driftingu – Subaru BRZ.

We wrześniu 2014 roku na torze tym odbył się event dla firm, obejmujący program pełen rozrywek i pozytywnych emocji związanych z motoryzacją. Grupa około 30 osób zmagała się w różnych konkurencjach, m.in. jeżdżąc na gokartach czy za kierownicą wielu samochodów sportowych. Każdy z uczestników pokonywał kolejne okrążenia 4-kilometrowej pętli Toru Kielce.

Lokalizacja Toru Kielce

Organizacja eventów motoryzacyjnych na Torze Kielce

Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie organizacji imprez motoryzacyjnych na torach wyścigowych – skontaktuj się z Driving Experience.

 • driving_experience-83
 • driving_experience-88
 • Tor Kielce
 • Tor Kielce
  Prezenty

  Prezenty motoryzacyjne

  Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

  Prezenty Driving Experience

  Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

  Zobacz więcej