Samochody elektryczne – dlaczego warto się zainteresować pojazdami przyszłości?

Podmenu
13 maja 2019

Nie każdy wie, że samochody elektryczne, obecnie uważane za pojazdy przyszłości, można nazwać też… autami przeszłości. Początki motoryzacji są ściśle związane właśnie z tą technologią – to samochód elektryczny był pojazdem, który jako pierwszy przekroczył barierę prędkości 100 km/h (miało to miejsce w 1899 roku). Dziś producenci samochodów rezygnują z silników spalinowych na rzecz tych elektrycznych, mając na uwadze nie tylko kwestie ekologii, ale też czynniki ekonomiczne, takie jak stale rosnąca na rynku światowym cena ropy.

Zalety samochodów elektrycznych

Powrót do silników elektrycznych wynika z zalet tego rodzaju rozwiązania. Samochody z napędem elektrycznym charakteryzują się:

  • ekologicznością – nie emitują spalin, ograniczają też konieczność korzystania z nieodnawialnych źródeł energii (zasilający je prąd można pozyskiwać z energii słonecznej czy wiatrowej);
  • praktycznie bezgłośną pracą;
  • kosztem przejechania jednego kilometra znacznie niższym niż w przypadku aut z silnikiem spalinowym;
  • efektywną pracą już od zerowej prędkości obrotowej – to cecha, która w połączeniu z innymi rozwiązaniami umożliwia całkowite wyeliminowanie sprzęgła i skrzyni biegów z konstrukcji samochodu;
  • wysoką sprawnością – jeśli zestawimy ze sobą dwa silniki – spalinowy i elektryczny – o podobnej charakterystyce, ten drugi będzie miał zdecydowanie (eksperci szacują, że nawet dwukrotnie) większą sprawność.

samochody elektryczne jako pojazdy przyszłości

Ograniczenia do pokonania

Według danych Kantar Public, samochód elektryczny byłoby skłonnych kupić 51% ogółu Polaków. Wśród przedsiębiorców odsetek ten jest większy i wynosi 60%. Co jednak zniechęca pozostałe osoby do zakupu auta z silnikiem elektrycznym? Jest to przede wszystkim wysoka cena tego rodzaju samochodów, która nie zmieni się, jeśli auta te nie wejdą do masowej produkcji. Wśród ograniczeń należy wymienić także brak sieci punktów ładowania, w których można by ,,zatankować” elektryczny samochód – taką infrastrukturę należałoby dopiero stworzyć. Dodatkowo części czy akcesoria do samochodów elektrycznych są znacznie mniej dostępne, niż te do aut z silnikiem spalinowym.

Samochody elektryczne – popularność na rynku

Rynek ogólnoświatowy

Obecnie każdy z liczących się na ogólnoświatowym rynku producentów samochodów ma w swojej ofercie samochody elektryczne, większość marek inwestuje też w badania i testy dotyczące projektów kolejnych, jeszcze bardziej efektywnych modeli. Auta elektryczne wytwarzają obecnie m.in.: Tesla (uważana za czołowego producenta w zakresie tej technologii), Volkswagen, BMW, Kia, Hyundai, Mitsubishi, Renault. Volvo zadeklarowało, że od 2019 roku będzie produkowało wyłącznie auta posiadające napęd elektryczny lub hybrydowy (elektryczno-spalinowy). Najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym jest z kolei Opel Ampera-e. Model ten jest ,,rekordzistą” jeśli chodzi o odległość przejechaną na jednym ładowaniu (samochód pokonał w 2017 roku trasę o długości 750 km).

Rynek polski

Przez ostatnie 11 miesięcy w Polsce zarejestrowano jedynie 1,2 tys. samochodów posiadających napęd elektryczny. W porównaniu do ubiegłego roku jest to wzrost o 20%, to jednak wciąż bardzo mała liczba – auta elektryczne stanowią jedynie 0,1% ogółu samochodów w naszym kraju. Wypadamy bardzo blado na tle rynku europejskiego. Przykładowo w Norwegii pojazdy EV (elektryczne) i zeroemisyjne stanowią aż 24% wszystkich pojazdów, zaś w Austrii jest ich pięciokrotnie więcej, niż w Polsce. W statystykach tych co prawda brano pod uwagę nie tylko same samochody, ale także np. autobusy, mimo to jednak nasz kraj jest daleko w tyle, jeśli chodzi o wdrażanie technologii elektrycznych na rynku motoryzacyjnym. Pozostaje mieć nadzieję, że polskie prawo czy infrastruktura zostaną zmodyfikowane na tyle, że na naszych drogach zagoszczą ekologiczne i stosunkowo tanie w eksploatacji ,,auta przyszłości”.

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej