Samochody autonomiczne – fanaberia konstruktorów czy przyszłość motoryzacji?

Podmenu
6 lipca 2019

Branża motoryzacyjna dynamicznie się rozwija, a producenci samochodów wymyślają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne i unowocześnienia swoich pojazdów. Do niedawna głośno było na temat samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jednak już możemy mówić o kolejnym trendzie, ponieważ od jakiegoś czasu trwają prace nad pojazdami autonomicznymi. Możemy się spodziewać, że za kilka lat bezzałogowe samochody będą pojawiać się na ulicach europejskich miast. 

Czym są samochody autonomiczne? 

Samochody autonomiczne, nazywane też samochodami bezzałogowymi lub samosterującymi, to w dużym uproszczeniu samodzielnie jeżdżące auta. Pojazdy samosterujące obsługiwane są przez komputer i wiele czujników. Nad tego typu autami pracują obecnie giganci technologiczni, jak Google, Tesla, Apple i Uber oraz szereg firm motoryzacyjnych, m.in. General Motors, Volvo, Ford, Mercedes, Volkswagen/Audi, BMW, konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi i Toyota. Na spopularyzowanie w Polsce autonomicznych samochodów na pewno trzeba będzie długo poczekać, choć producenci obiecują, że wprowadzenie pierwszych z nich do salonów, to perspektywa kilku lat. Warto jednak wspomnieć, że spora grupa luksusowych samochodów dostępnych w salonach motoryzacyjnych charakteryzuje się już pewną dozą autonomiczności. Na rynku dostępne są samochody, które posiadają systemy, takie jak asystent parkowania czy potrafią samodzielnie jechać po autostradzie. 

Klasyfikacja pojazdów autonomicznych

Aby posegregować autonomiczne możliwości samochodów, została wprowadzona przez NHTSA aż czterostopniowa klasyfikacja pojazdów autonomicznych (+ poziom 0), która obejmuje:

  • Poziom 0 – najniższy poziom, czyli brak autonomiczności. W takim pojeździe to kierowca odpowiada za wszystkie aspekty związane z kierowaniem samochodu, czyli hamulce, gaz itp. 
  • Poziom 1 – jest to tzw. jazda ze wsparciem, czyli automatyka wyłącznie wybranych układów. W praktyce oznacza to, że kierowca nadal obsługuje wszystkie systemy, ale niektóre z nich są dodatkowo wspomagane, na przykład system zachowania odległości od poprzedzającego samochodu. 
  • Poziom 2 – o samochodach autonomicznych możemy mówić od poziomu 2. Są to takie pojazdy, które charakteryzują się częściową autonomicznością. Może to być asystent jazdy w korku, gdzie automat sam dobiera prędkość poruszania się i odpowiada za przyspieszenie, hamowanie, zatrzymywanie się, ruszanie z miejsca. Są to jednak systemy, które w dalszym ciągu muszą być cały czas nadzorowane przez kierowcę.
  • Poziom 3 samochody na tym poziomie są już w stanie w pełni przejąć kontrolę nad pojazdem w określonych warunkach. W systemie poziomu 3 kierowca nie musi stale nadzorować prowadzenia pojazdu. To, co jest jednak ważne w tym wypadku, to fakt, że istnieją pewne warunki otoczenia, które nie mieszczą się w zakresie jego działania, takie jak gwałtowne zajechanie drogi na autostradzie czy niestandardowe zachowania innych kierowców na drodze. Do tej grupy pojazdów można zaliczyć Mercedes klasy E i Audi A8.
  • Poziom 4 – jest to jazda w pełni zautomatyzowana. W tym wypadku kierowca odpowiada wyłącznie za wprowadzenie adresu miejsca docelowego, po czym nie musi w ogóle nadzorować działania systemu. Obecnie nie ma seryjnie produkowanego samochodu, który mógłby zostać zakwalifikowany do tej kategorii. 

Pojazdy autonomiczne - przyszłość świata motoryzacji?

Samochody bezzałogowe – jak działają?

Mechanizm działania samochodów bezzałogowych oparty jest na pracy wielu czujników. Na początku warto wspomnieć o systemie nawigacji satelitarnej, która pozwala z niezwykłą precyzją określić pozycję samochodu w terenie. Kolejnym istotnym czujnikiem używanym w samochodach autonomicznych jest zestaw kilku laserowych urządzeń skanujących (LiDAR). LiDAR-y wykorzystują światło laserowe w celu skanowania otoczenia pojazdu i na tej podstawie tworzą trójwymiarowy obraz przestrzeni wokół samochodu. Do tego dochodzą: system radarowy, uzupełniający działanie LiDAR-ów, czujnik obrazu oraz czujniki ultradźwiękowe. 

Samochody samosterujące – czy tak ma wyglądać przyszłość motoryzacji?

Na tym etapie za wcześnie jeszcze na jednoznaczne stwierdzenie, czy samochody autonomiczne to przyszłość świata motoryzacji. W założeniu mają to być pojazdy bezpieczne, ostrożne, a co najważniejsze – wyręczające kierowców w prowadzeniu. Wielu ekspertów uważa, że stworzenie sieci w pełni zautomatyzowanych aut wyeliminuje wypadki drogowe. Na ten moment jednak będziemy musieli jeszcze poczekać. Z drugiej strony musimy zdawać sobie sprawę, że inteligentne samochody niosą za sobą też sporo zagrożeń, o czym niechętnie się mówi. Gdyby samochody autonomiczne faktycznie zdominowały rynek, zupełnie stracimy możliwość prowadzenia auta dla przyjemności. Do tego dochodzi kwestia odzwyczajenia się od codziennej jazdy. Gdy nadejdzie sytuacja kryzysowa, że autonomiczny samochód sobie nie poradzi, kierowca może nawet nie wiedzieć, jak powinien się zachować. Póki co to nam jednak nie grozi. Zanim samochody autonomiczne osiągną najwyższy poziom, minie jeszcze wiele lat. 

Skontaktuj się z nami 

Na pojawienie się samochodów autonomicznych poczekamy jeszcze trochę czasu, jednak warto mieć na uwadze, że istnieją takie samochody sportowe, które posiadają wiele udogodnień poprawiających komfort jazdy. Do tego dochodzą niesamowite osiągi zapierające dech w piersiach. Chcesz przejechać się jednym z nich podczas eventu motoryzacyjnego? Skontaktuj się z naszą firmą eventową Driving Experience.

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej