Drifting nie tylko dla profesjonalistów – sprawdź, jakie to uczucie!

Podmenu
17 kwietnia 2018

Dym, pisk, zapach spalonej gumy…mowa o driftingu, czyli najbardziej widowiskowym i prężnie rozwijającym się sporcie na całym świecie, także w Polsce. Profesjonalny drifting kiedyś dostępny tylko dla wąskiego grona odbiorców, dziś jest na wyciągnięcie ręki dla każdego fana motoryzacji.

Skąd się wziął drifting?

Drifting wywodzi się z Japonii. Został zapoczątkowany przez młodych kierowców, którzy nocami zaczęli wyjeżdżać na górskie serpentyny, gdzie próbowali swoich sił w jeździe nieco odbiegającej od tej w tradycyjnym ruchu drogowym. Górskie rajdy początkowo określano mianem “jazdy na krawędzi”, ponieważ forma ta stanowiła nielegalną formę rozrywki dla kierowców żądnych adrenaliny.

Z czasem drift przerodził się w dyscyplinę sportową. Pierwszą, w pełni profesjonalną ligą driftową było D1 Grand Prix. Liga powstała w Japonii w 1998 roku. Zawody z serii D1 obecnie odbywają się również w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Malezji. W Polsce pierwsze zawody driftingowe zostały zorganizowane w 2006 roku przez Polską Federację Driftingu (PFD). Od tamtego czasu PFD co rok organizuje w Polsce cykl zawodów driftingowych. Dwa lata później powstała kolejna organizacja zajmująca się profesjonalnym driftingiem, która początkowo organizowała zawody pod nazwą BMW Drift Day, następnie Japan Drift Attack, a potem Drift Open. Od 2014 roku działa także polska profesjonalna liga driftowa, czyli Drift Masters Grand Prix.

drifting to atrakcja nie tylko dla profesjonalistów

 

Drift – na czym polega?

Drifting stanowi dyscyplinę sportową, która polega na prowadzeniu samochodu w poślizgu kontrolowanym. Główną ideą driftingu jest zerwanie przyczepności kół z nawierzchnią i kontrolowanie poślizgu na możliwie najdłuższym odcinku. Zawody driftingowe zwykle odbywają się na torach wyścigowych lub specjalnie przygotowanych do tego zamkniętych obiektach, takich jak lotniska, place, stadiony. Samochody używane do driftingu to te z tylnym napędem oraz (co ważne) z silnikami bez określonych limitów mocy. Najlepsze pojazdy mogą osiągnąć nawet 800 KM.

To, co liczy się w profesjonalnym driftingu, to nie tylko “palenie gumy”, ale przede wszystkim umiejętności kierowcy. W driftingu nie ma znaczenia czas, ale spektakularność i linia przejazdu. Drifting wymaga od kierowców wielu godzin ciężkiej pracy i przygotowań, które przekładają się na wysokie wyniki osiągane w rozgrywkach.

Z roku na rok drifting staje cię coraz bardziej popularną dyscypliną sportową w Polsce, o czym świadczy rosnące zainteresowanie kibiców tym sportem oraz wysoki poziom jazdy, jaki reprezentują polscy drifterzy.

drifting jako atrakcja na imprezę firmową

Najpopularniejsze techniki driftingu

Aby zostać zauważonym na torze, trzeba pokazać jak najbardziej efektowny i kontrolowany długi poślizg. Do najbardziej popularnych technik kontrolowanego poślizgu należą:

  • Linking (Braking Drift) – za pomocą krótkich i energicznych naciśnięć pedału hamulca przenosi się większą masę auta na oś przednią.
  • Dirt Drop Drift – to jedna z ryzykowniejszych technik driftingowych, która polega na wyjechaniu tylną osią poza tor, gdzie przyczepność opon jest dużo mniejsza.
  • Clutch Kick – jest to tzw. “strzał ze sprzęgła”. Technika ta polega na wciśnięciu pedału sprzęgła, a następnie jego bardzo szybkim puszczeniu i jednoczesnym zredukowaniu biegu. Takie zachowanie powoduje utratę przyczepności kół.
  • Jump Drift – czyli “podskok” na zakręcie.
  • Long Slide Drift – jest to technika, która polega na użyciu “ręcznego” długo przed zakrętem.
  • Manji Drift – driftowanie od jednej krawędzi do drugiej na prostym odcinku drogi.

 

drift podczas firmowego eventu motoryzacyjnego

Drifting nie tylko dla profesjonalistów – pomysł na udaną imprezę firmową

Obecnie każdy może wypróbować swoich sił w driftingu i wcale nie trzeba być zawodowym kierowcą. W Driving Experience zajmujemy się organizacją eventów motoryzacyjnych dla wszystkich sympatyków sportowych samochodów. U nas każdy fan czterech kółek może zasiąść za kierownicą sportowego samochodu i poczuć się, jak prawdziwy drifter. Nie każdemu jest dane wystartować w F1, ale dzięki naszej firmie każdy będzie miał okazję wypróbować swoich sił na najlepszych torach wyścigowych w Polsce i Europie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów motoryzacyjnych.

Event motoryzacyjny to świetny pomysł na oryginalną imprezę integracyjną lub imprezę firmową dla partnerów biznesowych. Jest to świetna okazja do tego, by zacieśnić więzy i bliżej poznać się na stopie pozazawodowej. Impreza biznesowa w tak nieoczywistej scenerii, jaką jest tor wyścigowy, to sposób, by kontrahenci zapamiętali naszą imprezę naprawdę na długo.

Kontakt z nami

Poszukujesz sprawdzonej firmy, która zajmie się organizacją imprezy firmowej? Sprawdź ofertę firmy Driving Experience i skontaktuj się z nami w celu poznania szczegółów.

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej