Czym jest incentive?

Podmenu
8 września 2016

Motywacja pracowników do bardziej zaangażowanej, lepszej pracy czy aktywizowanie partnerów oraz klientów do jeszcze bliższej współpracy z firmą pozwala na zapewnienie jej ciągłego wzrostu. Menadżerowie i pracodawcy powinni podejmować zróżnicowane działania prowadzące do zmotywowania swoich podwładnych oraz budowania pozytywnych relacji z klientami. Jednym z nowoczesnych sposobów na to jest incentive, czyli „turystyka motywacyjna”.

Pojęcie incentive

Eventy-dla-firm-jazdy-samochodami-retro (16)Termin anglojęzyczny „incentive” oznacza turystykę motywacyjną. Jej elementem są wszelkiego rodzaju wyjazdy i eventy, których celem jest zwiększenie lojalności pracowników i klientów, wywarcie określonego wpływu na zachowanie uczestników takich imprez oraz dążenie do spełniania celów firmy i organizacji. Już w czasach naszych rodziców praktykowano takie narzędzia motywacyjne, których wyrazem były „wczasy pod gruszą”. Poprzednie pokolenia wyjeżdżały na finansowane lub dotowane przez zakłady pracy wczasy w ośrodkach zakładowych w górach, nad jeziorem czy nad morzem.

Obecnie turystyka motywacyjna – „incentive” stała się znacznie bardziej zróżnicowana. Wyjazdy motywacyjne obecnie są znacznie ciekawsze dla samych uczestników, niż jeszcze 10-20 lat temu. Firmy prześcigają się w tym, aby organizacja imprez firmowych przebiegała sprawnie, a one same były zaskoczeniem dla uczestników.

Cele incentive

Wyjazdy firmowe często połączone ze szkoleniami zawodowymi, są najczęściej występującą obecnie w polskich firmach formą incentive. Pracownicy korporacji i dużych firm mogą wyjechać wraz ze swoimi współpracownikami oraz przełożonymi w urokliwe miejsce, gdzie wypoczną i wezmą udział w zorganizowanych na miejscu zabawach i zawodach. Jest to swoiste odreagowanie stresów dnia codziennego, których w korporacjach nie brakuje. Integracja dla firm może wykorzystywać różne narzędzia motywacji pracowników i partnerów biznesowych, ale nie tylko. Może być traktowana jako nagroda dla tych, którzy szczególnie wyróżniają się w minionym okresie. Zmiana otoczenia pozwala na efektywny odpoczynek od rutynowych zajęć oraz na „naładowanie” wewnętrznych baterii. To sposób na zmobilizowanie pracownika do podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych. To również doskonała forma budowania opartych na pozytywnych emocjach relacjach z klientami firmy.

 

incentive

fotograf: Michał Pawłowski

 

Taka turystyka motywacyjna jest coraz częściej organizowana dla partnerów biznesowych, w relacjach B2B (business to business). Podczas wyjazdu wypoczynkowo-rekreacyjnego mają oni szansę lepiej poznać swoich kontrahentów i zawiązać z nimi trwałe, prywatne relacje. Pomaga to w przyszłości w prowadzeniu negocjacji biznesowych i stawia firmę na silniejszej pozycji względem swoich konkurentów.

Dla firmy organizującej wyjazdy motywacyjne dla pracowników lub partnerów biznesowych jest to inwestycja w kadry bądź w kontakty biznesowe, która ma procentować w przyszłości. Pomimo kosztów związanych z organizacją różnego rodzaju imprez firmowych, jest to opłacalne, ponieważ:

  • budowana jest lojalność pracowników i kontrahentów względem firmy,
  • kształtuje się pozytywny wizerunek firmy w otoczeniu bliższym i dalszym,
  • pracownicy mogą identyfikować się z organizacją i jej celami,
  • kontrahenci czują się ważni dla danej firmy,
  • usprawnia procesy komunikacji w firmie i na linii firma i partnerzy biznesowi,
  • zwiększa się produktywność i efektywność pracowników.

Formy wyjazdów motywacyjnych

Organizacja imprez firmowych w formie „incentive” powinna rozpoczynać się od określenia, jaki jest cel wyjazdu, kto ma wziąć w nim udział, gdzie zostanie wysłana grupa i jaką formę będzie miał event. Coraz popularniejszą są wszelkiego rodzaju imprezy motywacyjne związane z motoryzacją. Szkolenia z technik doskonalenia jazdy, zawody sportowe na torach wyścigowych, jazda co-drive z rajdowymi mistrzami Polski – to tylko jedne z licznych propozycji, jakie w ramach „incentive” może przygotować szkoła Driving Experience dla swoich klientów biznesowych. To okazja do sprawdzenia swoich umiejętności za kółkiem i do czerpania radości z emocjonującej zabawy, pełnej adrenaliny.

Podczas takich eventów firmowych można zatrudnić animatora czasu wolnego, który będzie odpowiedzialny za podzielenie grupy uczestników na zespoły i organizację zawodów na torze wyścigowym. Po takich wyjazdach motywacyjnych wszyscy wracają wręcz naładowani pozytywnymi emocjami.

Incentive – organizacja

Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie organizacji imprez incentive – skontaktuj się z Driving Experience.

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej