Czy mężczyźni faktycznie są lepszymi kierowcami niż kobiety?

Podmenu
2 marca 2020

Utarło się przekonanie, że kobiety są gorszymi kierowcami od mężczyzn. A przecież statystyki jednoznacznie pokazują, że z roku na rok obserwujemy coraz więcej kobiet za kółkiem. Jak więc jest naprawdę z tym stereotypem kobiety-kiepskiego kierowcy? Zachęcamy do lektury naszego artykułu! 

Kobiety i mężczyźni za kółkiem. Kto lepiej sobie radzi? 

Roztrzepanie i niezdecydowanie. Lusterko służy do przeglądania się w nim, a nie patrzenia na drogę. Mówi lewo, a myśli prawo…czyli po prostu ,,baba za kółkiem”. Mit i stereotyp, a może brutalna prawda? Z pewnością będzie to dla wielu zaskoczeniem, ale okazuje się, że to mężczyźni statystycznie powodują więcej wypadków niż kobiety. Z czego to wynika? A z tego, że sposób jazdy kobiet jest po prostu inny. Mniej brawurowy i spokojniejszy, co wcale jednak nie oznacza gorszy.

Kobiety vs mężczyźni - kto jest lepszym kierowcą?

Na czym polega różnica w sposobie jazdy między kobietami a mężczyznami? 

Przede wszystkim kobiety jeżdżą spokojniej i ostrożniej. W związku z tym powodują mniej wypadków, a już na pewno mniej takich, które zagrażają życiu. Wyniki statystyk wypadków mają odzwierciedlenie w tym, że kobiety nie mają takich skłonności do ryzyka jak mężczyźni. Panie zazwyczaj zachowują większy margines bezpieczeństwa i nie powodują zachowań agresywnych. Mężczyźni częściej rywalizują między sobą i zazwyczaj wykazują na drodze więcej zachowań niebezpiecznych niż kobiety. Dla niektórych mężczyzn sposób prowadzenia samochodu to sposób na podkreślenie swojej społecznej pozycji, okazja do ,,dominacji” nad innymi kierowcami. Mężczyźni określają swój sposób jazdy jako dynamiczny i zdecydowany. Zdarza się jednak i tak, że przeceniają swoje umiejętności. Owe zdecydowanie i pośpiech może prowadzić do wykonywania ryzykownych manewrów i podejmowania błędnych decyzji na drodze. Mężczyźni częściej decydują się na wyprzedzanie innych pojazdów. W przeciwieństwie do kobiet częściej też przekraczają dozwoloną prędkość. Panie, choć technicznie gorzej radzą sobie z prowadzeniem samochodu, na drodze mają więcej cierpliwości. Nie zależy im też na udowadnianiu swojej wyższości, np. poprzez szybsze dotarcie do celu. Kobiety po prostu wolą nie ryzykować, by oszczędzić sobie dodatkowych nerwów związanych z ewentualną sztuczką. Nie znaczy to, że są złymi kierowcami czy też gorzej radzą sobie za kółkiem. 

Z czego wynikają różnice pomiędzy sposobem prowadzenia samochodu przez kobiety i mężczyzn? 

Jak widać, różnic jest sporo i wynikają one nie z samego faktu ,,bycia kobietą”, a raczej z charakteru i różnic psychofizycznych płci. Mózg kobiety i mężczyzny jest pod wieloma względami bardzo do siebie podobny, jednak występują też pewne istotne różnice. Anatomiczne dysproporcje między mózgiem kobiety i mężczyzny powodują, że sposób funkcjonowania ludzi odmiennej płci jest różny. 

Od każdej reguły zdarzają się wyjątki… 

Wiemy już, że statystycznie to kobiety powodują mniej wypadków i bardziej przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Ale trzeba pamiętać, że od każdej reguły zdarzają się wyjątki. Są i tak panie, które świadomie jeżdżą agresywniej, nie przestrzegają wszelkich nakazów, zakazów czy ograniczeń prędkości. Są to sytuacje, które zwykle zapadają nam pamięć, bo nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Po drogach jeździ wiele świetnych kierowców, którymi są kobiety, ale z pewnością znajdą się także takie, które nie powinny wsiadać za kierownicę.

Jak zostać mistrzem kierownicy? 

Na drodze nie ma wojny płci. W swoich samochodach wszyscy jesteśmy równi i wszystkim nam przyświeca jeden cel – dojechać bezpiecznie do celu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mężczyźni są faktycznie lepszymi kierowcami niż kobiety. Niemniej zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni poprzeczkę bezpieczeństwa w ruchu drogowym stale podnosić. W tym celu warto brać udział w specjalnych szkoleniach doskonalenia techniki jazdy przygotowywanych przez takie ośrodki, jak chociażby Driving Academy. Co więcej, w ofercie ośrodka znaleźć można trening bezpiecznej jazdy dla kobiet, skierowany do wszystkich Pań posiadających prawo jazdy kategorii B, które chcą poprawić swoje umiejętności za kółkiem. 

Kobieta za kierownicą samochodu rajdowego? Impreza motoryzacyjna dla kobiet z Driving Experience 

Choć szybkie, sportowe samochody nadal bardziej kojarzą nam się z mężczyznami niż kobietami, event motoryzacyjny to doskonała okazja do tego, by kobiety zaprezentowały swoje umiejętności w roli kierowców. Tego typu imprezy motoryzacyjne organizowane przez Driving Experience niejednokrotnie udowodniły, że płeć piękna swoją jazdą potrafi zawstydzić niejednego z Panów. 

Szukasz oryginalnego pomysłu na prezent dla kobiety? Zachęcamy do przeczytania naszego artykuły: Pomysł na event dla bizneswoman – imprezy na torze nie tylko dla mężczyzn. 

Prezenty

Prezenty motoryzacyjne

Propozycja skierowana do osób indywidualnych. Oto nasza oferta prezentów w formie przeżyć. Pakietów opartych na jeździe za kierownicą legendarnych samochodów sportowych. Oferujemy adrenalinę i prędkość, a także jakość stabilnej firmy i klimat prawdziwego toru wyścigowego.

Prezenty Driving Experience

Z którym z nich chciałbyś się zmierzyć?!

Zobacz więcej